پیروزى سیاست سیاسی نمایش اصولگرا سیاسیون

پیروزى: سیاست سیاسی نمایش اصولگرا سیاسیون اصلاح طلب اصولگرایان اصلاح طلبان دولت روحانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی «رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی گرچه در برداشتن قدم های سیاسی اش تنها شده است است ولی گویی زمانه را زمانه کنار رفتن نمی بیند،او اینبار هم با پاگذاشتن در یک محفل

«رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

«رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

عبارات مهم : سیاست

ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی گرچه در برداشتن قدم های سیاسی اش تنها شده است است ولی گویی زمانه را زمانه کنار رفتن نمی بیند،او اینبار هم با پاگذاشتن در یک محفل اصلاح طلبانه نشان داد که به قول بعضی تحلیلگران فقط یک اسم در دنیای سیاست نیست، او یک رسم در سیاست است.

گرچه مدت هاست حوزه علمیه لواسان را مامن خود کرده و چندان در دایره مناسبات سیاسی ورود علنی نمی کند ولی شیخ نور هنوز هم در حلقه اول مردان تاثیرگذار سیاست کشور عزیزمان ایران تعریف می شود. چه آن وقت که درخواست ها جهت کاندیداتوری ریاست جمهوری بعد از احمدی نژاد را رد کرد و پشت پرده تحرکات انتخاباتی به نفع روحانی را ساماندهی کرد و رفیق دیرینه اصولگرایش را راهی پاستور کرد، چه در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم که نبود آیت الله هاشمی و نگرانی از بازگشت تندروها او را به سمت تصمیمی آینده ساز گرفت و با دفتر بازرسی رهبری خداحافظی کرد تا به قول خودش نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشد«این یک واقعیت است که تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، لذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم.»

«رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی گرچه در برداشتن قدم های سیاسی اش تنها شده است است ولی گویی زمانه را زمانه کنار رفتن نمی بیند، شیخ اصولگرا هنوز تاثیرگذار است ودر بزنگاه ها به موقع از بعد پرده گوشه نشینی سیاسی بیرون می آید.

پیام های سیاسی یک لبیک و یک اقتدا

ناطق نوری مدت هاست که مرد محبوب چپ گرایان شده است هست، گرچه تندروهای اصلاح طلب همچنان از حضور و رفت و آمدهای گاه و بیگاه او به محافل اصلاح طلبانه گلایه دارند و بی پرده به شیخ می تازند ولی اعتدالیون اصلاح طلب که بازگشت به سیاست و استمرار حیات سیاسی خود را در ائتلاف و همراهی با اعتدالیون جریان راست دیده اند همچنان همان نگاه را دنبال می کنند و چه کسی بهتر از ناطق نوری که هم مرد گفتگوست هم مرد اعتدال.

ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی گرچه در برداشتن قدم های سیاسی اش تنها شده است است ولی گویی زمانه را زمانه کنار رفتن نمی بیند،او اینبار هم با پاگذاشتن در یک محفل

افطاری عارف همان جایی بود که بازهم شیخ را میهمان اصلاح طلبان کرد، یک حضور با خبر هایی معنادار.

ناطق در روزهایی که از یک سو برجام در کشاکش فوت و زندگی واقع شده است است و دولت روحانی در تیررس نقدهای تند و تیز دلواپسان قرار گرفته است و از سوی دیگر همه از جمله دولتمردانی چون جهانگیری از ضرورت وحدت و انسجام ملی و گفتگوی بین جریانات سیاسی سخن می گویند بازهم از خلوت خود بیرون آمد تا وحدت و گفتگوی سیاسی و ملی را در یک مقطع حساس نه در کلام که در عمل به نمایش بگذارد.

شاید این از تیزبینی عارف بود که مراسم افطاری خود را در شبی برگزار کرد که یادآور یک حماسه اصلاح طلبانه در سیاست کشور عزیزمان ایران بود و دو بازیگر مهم آن حماسه را بر سر یک سفره نشاند. ولی بدون شک تیزبین تر از او، ناطق نوری و خاتمی بودند که هم پشت یک میز نشستند هم با لبخند جلوی دوربین ها تصویر انداختند و هم خاتمی نمازش را به ناطق اقتدا کرد تا تفاوت های چپ و راست را یک شبه در چند حرکت نمادین و ضربتی در هم بشکنند و نمونه عینی وحدت سیاسی شوند.

«رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

بازگشت به عقب؛ گفتگوی سیاسی و ملی عملیاتی نمی شود مگر اینکه…

دو سال از زمانیکه ایده «گفتگوی ملی» بر سر زبان ها افتاد می گذرد، ایده ای که از تریبون بهارستان و از سوی یک روحانی اصلاح طلب مطرح شد ولی با وجود استقبال از آن، در نهایت به آخر نرسید چه آنکه به سرعت زمزمه شرط و شروط ها به گوش رسید و ایده ای که می رفت فضای سیاسی را به سمت جدیدی پیش ببرد به کما رفت.

ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی گرچه در برداشتن قدم های سیاسی اش تنها شده است است ولی گویی زمانه را زمانه کنار رفتن نمی بیند،او اینبار هم با پاگذاشتن در یک محفل

اما مدتیست که باز هم زمزمه گفتگو بین جریانات سیاسی به گوش می رسد اینبار یک دولتمرد پیشگام این اتفاق شده است هست، اسحاق جهانگیری. او در روزهایی که دولت درگیرودار تصمیمات تند و هسته ای ترامپ گیر کرده است خواستار حفظ وحدت و انسجام داخلی و گفتگوی بین جریانات سیاسی شده است هست. چه آنکه از نگاه جهانگیری زمانه دیگر زمانه از بین بردن نیست چپ و راست باید پشت هم قرار بگیرند تا از این مقطع حساس کشور را عبور دهند««دوران از بین بردن سپري شده است و بايد با يكديگر گفت وگو كنيم، گفت وگو بين جريان های سياسی و گفت وگوي ملي بين اقوام.»

ایده ای که اگر اینبار اقدامی عملی جهت اجرایی کردن آن انجام نشود بعید به نظر نمی رسد به مانند دوسال قبل به کماا برود. ناطق نوری و خاتمی در شبی که یادآور حماسه دوم خرداد بود، به عنوان نماینده دو جریان چپ و راست در قاب دوربین حاضر شدند تا خبر وحدت ملی و سیاسی را در عمل به نمایش بگذارند. همانقدر که لبیک گفتن به دعوت اصلاح طلبانه عارف از سوی ناطق تواضع سیاسی شیخ را به نمایش گذاشت اقتدای سید اصلاح طلب به شیخ همان معنا را مخابره کرد. واکنش‌ها سیاسی خاص ای که 21 سال قبل این دو صورت سیاسی در انتخابات 76 به نمایش گذاشتند و حال در مقطع حساسی از کشور گویی درحال بازتعریف آن هستند.

«رسمِ سیاسی» که ناطق نوری کلید زد

نمایش وحدت ملی از سوی این دو روحانی اصولگرا و اصلاح طلب آنهم در شرایطی که اصولگرایان هنوز هم با ولی و اگر با ایده گفتگوی ملی برخورد می کنند و اصلاح طلبان با گلایه از عهدشکنی بعضی موتلفین اصولگرایشان حرف می زنند یک خبر سیاسی مهم را به چپ و راست سیاست مخابره کرد؛ ضرورت استمرار و جدی گرفتن همنشینی و ائتلاف بین اعتدالیون چپ و راست.

مردم قدم های سیاسیون را دنبال می کنند

به عقیده بعضی تحلیلگران سیاسی زمانیکه مردم رهبر اصلاحات و شیخ اصولگرا را که نماد دو جریان ریشه دار در کشور هستند کنار هم می بینند، با نگاهی امیدوارتر مطمئن می شوند که با وحدت می توان از بعد پرسشها بر آمد و جهت هر مسئله ای چاره ای پیدا کرد، گذشتن از منافع شخصی و حزبی و توجه به نیاز جامعه و مصالح و منافع مردم مهم است که شب دوم خرداد97 از سوی 2 اشخاص ریشه دار اصولگرا و اصلاح طلب به نمایش گذاشته شد.

هرچند انتظار می رود این دیدار ها عمق زیاد بیابد و به نشست هایی با دستور کارهای خاص بین دیگر اشخاص سیاسی و تشکل های چپ و راست بدل شود ولی شاید رسمی که ناطق و خاتمی کلید زدند شروع خوبی جهت دنبال کردن این دیدار ها در همان سطوح باشد.

برخی چون احمد توکلی یا احمد مازنی دو صورت اصولگرا و اصلاح طلب حتی پا را فراتر گذاشته و به مدیر جمهور پیشنهاد می دهند بر سر میز گفتگو و دیالوگ با رقبای انتخاباتی خود بنشیند تا هم دلخوری های انتخاباتی را برطرف کند هم از داشته ها و همراهی سیاسی آنها و هوادارناشن جهت دولتش آنهم در این مقطع حساس کشور بهره بگیرد.

شاید سیاست کشور عزیزمان ایران این روزها نیازمند دنبال کردن رسم ناطق – خاتمی باشد، رسمی که سالها از سوی آیت الله هاشمی دنبال شد و حال گویی رفقای دیروز آیت الله در غیاب او قرار است آن را دنبال کنند.

نامه نیوز

واژه های کلیدی: سیاست | سیاسی | نمایش | اصولگرا | سیاسیون | اصلاح طلب | اصولگرایان | اصلاح طلبان | دولت روحانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog