پیروزى سیاست سیاسی نمایش اصولگرا سیاسیون

پیروزى: سیاست سیاسی نمایش اصولگرا سیاسیون اصلاح طلب اصولگرایان اصلاح طلبان دولت روحانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آخر توفانی بورس در بهار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نخستین فصل از سال ۹۷ را با رشد ۱۳ درصدی شاخص کل به آخر رساند. توصیه قابل‌توجه رشد بیش از ۵/ ۱۳ درصدی نماگر سهام در ۶ روز معاملاتی

آخر توفانی بورس در بهار

آخر توفانی بورس در بهار

عبارات مهم : بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نخستین فصل از سال ۹۷ را با رشد ۱۳ درصدی شاخص کل به آخر رساند. توصیه قابل توجه رشد بیش از ۵/ ۱۳ درصدی نماگر سهام در ۶ روز معاملاتی نهایی فصل بهار بود. گرچه تلاطم بازارهای موازی، عدم قطعیت های غیراقتصادی و نااطمینانی از اوضاع بازار جهانی موانعی در برابر رشد بورس محسوب می شوند، ولی اهرم قیمت دلار، انتظارات تورمی و هجوم نقدینگی منجر به جهش پرشتاب سهام در هفته گذشته شد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ نخستین فصل از سال ۹۷ با تلاطم قابل توجه بازارهای داخلی به آخر رسید. در این مدت شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رشد ۱۳ درصدی را به ثبت رساند. سکه طلا جهش قیمتی قابل توجهی را تجربه کرد و با بازدهی ۵۹ درصدی همراه شد. تلاطم بازارها همچنان ادامه دارد و در شرایط کنونی باید در انتظار تابستان پرنوسان در اقتصاد کشور بود.

سیاست های اشتباه پیشین باعث شد بار دیگر اقتصاد کشور با اشاره ای از عوامل روانی با تلاطم گسترده همراه شود. در همایش «دنیای اقتصاد» که در اسفند سال گذشته برگزار شد از سال ۹۷ به عنوان سال عدم قطعیت ها یاد شد. در این میان توصیه نسبتا مایوس کننده عدم عوض کردن رویه سیاست گذار و ادامه حرکت روی ریل غلط های گذشته بود. اقتصاد کشور در ۴ دهه اخیر به سناریوی یک فیلم می ماند که بارها تکرار شده است است و راه حل اساسی جهت عبور از این اوضاع مشاهده نمی شود. با این حال این سناریو می تواند در مقطع کنونی بدون اخذ تصمیمات سخت از سوی سیاست گذار نهایی تلخ داشته باشد. اوضاع کنونی بازارهای داخلی کاملا این عنوان را تایید می کند.

آخر توفانی بورس در بهار

موج نقدینگی از ابتدای سال و به نوعی از ماه های نهایی سال گذشته در حال عبور از بازارهای متفاوت به خصوص ارز است تا وظیفه ای که سیاست گذار ارزی جهت تعدیل متناسب ریال به دلار برعهده داشت را به اجبار و تا مرز هشدار پیش ببرد. در این میان امیدی که به کم کردن تلاطم های ارزی وجود دارد، از راه حل های غیراقتصادی ناشی می شود. در شرایطی که ترامپ تمام تلاش خود را جهت ضربه زدن به اقتصاد کشور به کار گرفته است انتظار جهت تحولی در اوضاع سیاسی کشور در ماه های آینده وجود دارد. در این میان تصمیمات اقتصادی در سطح کلان کشور نیز به شدت تحت تاثیر این عنوان است.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز که تا دو هفته قبل چندان مطابق میل معامله گران نبود طی ۶ روز کاری اخیر با رشدهای پی در پی توانست یکی بعد از دیگری رکوردها را درهم شکند. تمامی بازدهی بورس از ابتدای سال به رشد بیش از ۵/۱۳ درصدی شاخص کل بورس در این مدت خلاصه می شود. شاخص بورس در این مدت ۱۳ کانال شکنی متوالی را تجربه کرد و به طور میانگین رشد روزانه ۳/۲ درصدی جهت دماسنج بازار سهام به ثبت رسید. با رشدهای نهایی فصل بهار در مجموع ۲۹ صنعت بازدهی مثبت را در نخستین فصل سال تجربه کردند. در این میان صنایع بزرگ معدنی و فلزی در صدر جدول بازدهی صنایع قرار داشتند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نخستین فصل از سال ۹۷ را با رشد ۱۳ درصدی شاخص کل به آخر رساند. توصیه قابل‌توجه رشد بیش از ۵/ ۱۳ درصدی نماگر سهام در ۶ روز معاملاتی

شروع داغ بورس در تابستان

به این ترتیب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روزهای نهایی نخستین فصل از سال ۹۷ را با رشدهای پیاپی و دسته جمعی قیمت سهام پشت سرگذاشت. نقدینگی در شرایط کنونی مقصدی جالب تر از بورس نخواهد یافت و اگر کمی از شدت تلاطم بازارهای رقیب نظیر ارز و سکه کم شود رشد بورس حتی شرایط مطلوب تری جهت اقتصاد کشور خواهد بود. قدرت نقدینگی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران کاملا در جهش ارزش معاملات مشخص هست. میانگین ارزش معاملات روزانه طی ۶ روز معاملاتی اخیر (دوره جهش های متوالی شاخص) بیش از ۴۴۴ میلیارد تومان است که نسبت به بازه زمانی از ابتدای سال تا قبل از شروع افزایش بورس ۴ برابر شده است هست. مطابق رویه سنتی جهش های افسارگسیخته شاخص بورس در این دوره نیز با هجوم نقدینگی از سوی حقیقی های بازار ممکن شد. در حالی که خالص ارزش عوض کردن مالکیت حقوقی به حقیقی از ابتدای سال ۴۴۹ میلیارد تومان است که خردادماه به تنهایی عوض کردن مالکیت ۴۹۸ میلیارد تومانی از سبد حقوقی ها به حقیقی ها را به خود تخصیص داده شده است داد.

این در شرایطی است که رویه افزایش ادامه دار بورس همچنان از نظر کارشناسان ادامه خواهد داشت. در این خصوص سایت تحلیلی «دنیای بورس» مطلبی با عنوان «اهرم دلاری بورس تهران» منتشر کرده که در آن به آخرین تحولات ارزی و اثر آن بر سهام پرداخته شده است هست. اعدادی که در شرایطی کنونی از بازدهی بورس عنوان می شود به جذابیت دلچسب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقایسه با دیگر بازارها اشاره دارد. اوضاع متغیرهای اقتصادی اگرچه چندان مطلوب اوضاع اقتصادی کشور نیست، ولی جهش ادامه دار بورس را ناگزیر ساخته هست. در این میان تنها تکرار غلط های گذشته سیاست گذار و گزینش مسیر اشتباه (بالا بردن قیمت سود جهت جلوگیری از جولان نقدینگی) می تواند این رویه را مختل کند. در کنار این عنوان اوضاع بازار جهانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار هست. ریزش اخیر قیمت کالاها به خصوص فلزات مانند روی، اگر ادامه دار باشد بر صنایع وابسته بورسی اثر منفی خواهد داشت.

آخر توفانی بورس در بهار

کار سخت سیاست گذار با تلاطم ارزی

یکی از پرسشها اساسی که اقتصاد کشور در سه ماه اخیر با آن مواجه بوده جهش های متوالی قیمت دلار در بازار غیرقانونی هست. رشد قیمت دلار از ابتدای سال ۹۷ و در روزهای آغازین سال دوباره شروع شد. جهت یافتن علت چنین رشدهایی باید به تحولات اقتصاد کشور در نیمه دوم سال گذشته مراجعه کرد. بااهمیت ترین عنوان به شروع کارشکنی ترامپ در قبال برجام بازمی گردد.

ترامپ از نیمه دوم سال گذشته بارها سایر طرف های درگیر در برجام را به خروج آمریکا از این عهدنامه بین المللی ترساندن کرد. نگرانی ها از بازگشت دوباره تحریم ها علیه اقتصاد کشور و همچنین ناآرامی های داخلی از اوایل دی جرقه ای جهت جهش قیمتی ارز بود. البته اگر علت این عنوان با دقت بیشتری بررسی شود جز به ضعف سیاست گذاری حاکم بر اقتصاد کشور در سالیان دراز اشاره ندارد. این نخستین بار نیست که اقتصاد کشور را تلاطم ارزی ترساندن می کند. در شرایطی که هر لحظه هراس از فشار طرف های غربی بر سیاست های کلان حاکم بر کشور وجود دارد اینکه سیاست گذاری در حوزه اقتصادی نیز در پی واکسینه کردن اقتصاد کشور به این عنوان نیست جای تعجب دارد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نخستین فصل از سال ۹۷ را با رشد ۱۳ درصدی شاخص کل به آخر رساند. توصیه قابل‌توجه رشد بیش از ۵/ ۱۳ درصدی نماگر سهام در ۶ روز معاملاتی

پایین نگه داشتن مصنوعی ارزش سایر ارزها در برابر ریال در حالی که اقتصاد کشور با سرکوب تصنعی تورم نیز مواجه است نتیجه ای جز شرایط کنونی به همراه ندارد. در همین حین عدم تلاش جهت حل بحران بانکی و دیگر نهادهای مالی کشور نیز اوضاع متغیرهای حاکم بر اقتصاد کشور را بحرانی تر از قبل ساخته است.

در این شرایط به طور قطع در جدال سیاست های حاکم بر کشور با قدرت های اقتصادی باید در انتظار تلاطم اقتصادی بود. به نظر می رسد طرف برابر که از هیچ تلاشی جهت ضربه زدن به کشور عزیزمان ایران صرف نظر نمی کند، نسبت به نقاط بحرانی اقتصاد کشور آگاهی دارد. بر این اساس ابزار فشاری که استفاده می کنند دقیقا این موارد را نشانه گرفته است.

آخر توفانی بورس در بهار

نقطه اسفناک این ماجرا جایی است که سیاست گذار اقتصادی همچنان به جای مراجعت به ریشه مهم چنین تلاطم ها در اقتصاد کشور که اشتباه در رویه تصمیمات اقتصادی در سالیان دراز هست، تمامی بار مسئله را بر گردن عوامل بیرونی می داند. در وقت مواجهه با تلاطم های اقتصادی داخلی، تلاش جهت عبور از اوضاع بحرانی در پیش گرفته می شود، ولی تصمیمات در وقت بحران نتیجه چندان مطلوبی ندارد لیکن به نظر می رسد دیگر در شرایط کنونی راهکارهای صرفا اقتصادی چندان موثر نباشد.

از ابتدای سال نیز تلاطم ارزی بار دیگر سیاست گذار را به مسیر اشتباه سوق داد. بار دیگر مطابق با آنچه در بهمن ۹۰ رخ داد، یکسان سازی قیمت ارز در سطوح بسیار پایین تر از قیمت بازار در دستور کار قرار گرفت. چند ماه زیاد از این سیاست نمی گذرد و نتیجه های گزینش چنین روشی جهت سرکوب تلاطم ارزی کل اقتصاد کشور را در نوردیده هست. در شرایط کنونی مدیران اقتصادی کشور به حضور سودجویانی در فضای اقتصادی کشور اشاره می کنند که با وجود دریافت قیمت ۴۲۰۰ تومانی (دولتی) ولی فروش خود را بر اساس قیمت دلار غیررسمی و بالای ۷ هزار تومان تنظیم می کنند. چنین صحبت هایی از سوی مدیران اقتصادی کشور جهت فعالان اقتصادی بسیار آشنا هست. در سال ۹۱ نیز سرانجام سیاست دستوری ارز به جایی رسید که دولت را مجبور به عقب نشینی از سیاست پیشین خود کرد. حال این که تصویر العمل آتی فعالان اقتصادی به سیاست گذار در حالتی که موفق به تلقین سیاست ها به بازار شده است است (نه به صورت دستوری) تا این که از سیاست های پیشین عقب نشینی کند تفاوت قابل توجهی خواهد داشت؛ در این شرایط کسی از صحبت های سیاست گذار حساب نمی برد.

آیا بورس اوج گرفت؟

بی شک علت مهم جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته های اخیر «ارز» هست. بعد از عقب گرد بورس در هفته نخست دی ماه سال گذشته از سطح ۹۸ هزار واحد تا هفته های نهایی خرداد، گرچه قیمت دلار در بازار داخلی مسیر پرشتابی را در پیش گرفت، ولی قیمت سهام در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از این عنوان منتفع نشد. دلایل متنوعی می توان جهت بی واکنشی بورس عنوان کرد. نخست این که گرچه دلار اهرمی بسیار نیرومند جهت جهش قیمت سهام محسوب می شود ولی بارها این عنوان مطرح شده است که در جهش های متوالی دلار در رویه کوتاه مدت، این بازار به جای نقش حمایتی از سهام در لباس رقیب بورس ظاهر می شود. علاوه بر این اثر مستقیم رشد دلار بر قیمت سکه و طلا باعث می شود که سکه نیز در کانون توجه سرمایه گذاران قرار گیرد. در نتیجه نقدینگی به سمت بازاری که انتظارات بازدهی در آن نسبت به دیگر بازارها مشهودتر هست، حرکت می کند. علاوه بر این رابطه دلار و سکه شدت یافتن مسیر صعودی را نتیجه می دهد.

در این میان ولی تصمیمات اشتباه سیاست گذار نیز به جای اینکه از تهدیدهای ارزی بتواند در جهت رشد تولید و اقتصاد استفاده کند مطابق با آن چه در اوج اشاره شد اثرات معکوسی در بر دارد. «دنیای اقتصاد» نیز درگزارش های خود از ابتدای سال به این عنوان اشاره کرده بود که اگر بار دیگر سیاست گذار سودای کنترل دستوری اقتصاد را در سر داشته باشد باعث می شود که وقت استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه و سهام به عنوان ضربه گیر نقدینگی از بین برود.

دوشنبه ۲۰ فروردین بود که قیمت دلار در بازار آزاد به ۶ هزار تومان رسید و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز همزمان به این عنوان تصویر العمل نشان داد و جهش شاخص بورس را شاهد بودیم. در آن دوره هجمه نخست نقدینگی به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ارزش معاملات را به سطح ۲۰۰ میلیارد تومان نزدیک کرد، ولی در ساعات نهایی همین روز بود که دولت دستورالعمل ارزی تازه را جهت کلیه فعالیت های اقتصادی با قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان ابلاغ کرد، ولی غافل از این که علی رغم حافظه سیاست گذاران، فعالان اقتصادی کاملا تجربه ناموفق چنین سیاست هایی را در ذهن دارند. از همان ابتدا «دنیای بورس» به عنوان سایت تخصصی تحلیلی بورس و به عنوان راهنمایی جهت سرمایه گذاران به انتظار جهت جذابیت بورس اشاره کرد. ولی در این میان تصمیمات دولت و فشار بر شرکت ها جهت فروش با قیمت ۴۲۰۰ تومانی باعث عقب نشینی نقدینگی از سهام و هجوم دوباره به سایر بازارها به خصوص ارز و سکه شد.

در میانه اردیبهشت هیجان ارزی در اقتصاد کشور نیز با خروج رسمی آمریکا از برجام شدت یافتن شد. گرچه دلار در بازار غیرقانونی مسیر صعودی پرشتابی را در پیش گرفته بود ولی نگرانی از تحریم ها و همچنین اجبار به بازتاب قیمت ۴۲۰۰ تومانی در صورت های مالی شرکت ها رکود بازار سهام را به دنبال داشت. ولی رسیدن به نقطه کنونی و رونق معاملاتی بازار سهام عامل اجتناب ناپذیری بود که باید آخر رخ می داد. فروش شرکت های کالایی به خصوص آن هایی که بخش قابل توجهی از فروش خود را به بازار داخل تخصیص داده شده است می دهند با موج گرانی داخل کشور، قیمت های بالای دلار را به اجبار به صورت های مالی شرکت ها منعکس می کرد. بر این اساس علت جهش شاخص بورس در این مدت نیز به هیچ وجه تشکیل حباب نیست بلکه بی واکنشی بورس به انتظارات آتی و اوضاع بنیادی شرکت ها بود که تاخیر در رخداد آن رشد پرشتاب در مدت زمانی کوتاه را به دنبال داشت.

تلاطم ادامه دار بازارها روی موج نقدینگی

ادامه مسیر بازارهای داخلی نیز با توجه به اوضاع کنونی چندان آرام نخواهد بود. اگر به هر دلیلی از شدت تلاطم های بازار ارز کاسته شود و میل افزایش ممتد ارز کم کردن یابد، بورس عالی ترین مکان جهت کسب بازدهی حداکثری خواهد بود. از سوی دیگر اگر بنا باشد بازار غیررسمی ارز همچنان مسیر پیشین خود را ادامه دهد این بار گرچه تلاطم ارزی مطابق با میل اقتصادی نباشد ولی همچنان بورس به عنوان یکی از جالب ترین مکان های سرمایه گذاری محسوب می شود.

در شرایط کنونی به نظر می رسد کنترل هیجانات ارز راه حل های غیراقتصادی و سیاسی را مورد نیاز دارد. یکی از این موارد تضمین بقای برجام تحت شروط اعلامی از سوی کشورمان هست. بر این اساس اگر اروپایی ها بتوانند منافع مورد نظر کشور عزیزمان ایران را از این توافقنامه مهیا کنند می توان به کم کردن تلاطم بازار ارز امیدوار بود. در این شرایط نقدینگی سرگردان به دنبال مکان های جذابی جهت عرض اندام خواهد بود که در این میان مطابق با هفته های اخیر بورس جالب ترین بازار محسوب می شود. می توان با قاطعیت گفت که بورس با وجود جهش های اخیر همچنان اثر دلار با قیمت های اوج را بروز نداده هست. بر این اساس پتانسیل های مورد نیاز جهت جهش دوباره بورس کاملا مهیا هست. عالی ترین حالت ممکن کم کردن تلاطم بازار ارز و سکه با راهکارهای موجود و انتظار جهت رشد بورس مطابق با میل اقتصادی کشور است.

می توان از تهدیدهای موجود در شرایط کنونی اقتصاد کشور در جهت رشد و بالندگی اقتصاد استفاده کرد؛ البته اگر وقت اتخاذ چنین تدابیری طولانی شود در حالتی کاملا تصویر می تواند علائم هشدار اقتصادی را پررنگ تر از قبل سازد. خرداد جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بازدهی بیش از ۱۳ درصدی همراه بود. ولی در همین مدت سکه بازدهی ۲۹ درصدی را به ثبت رسانده هست. همان طور که اشاره شد در هر صورت بورس رشدهای پرشتابی را در آینده (میان مدت) تجربه خواهد کرد، حال اینکه اگر بار دیگر امید به عبور از سایه تحریم ها ایجاد شود بورس پیشتاز بازارها خواهد شد و رشدهای آتی سهام می تواند مطلوب اوضاع اقتصادی باشد. میانگین ارزش معاملات خرداد با رشد بیش از ۱۳۰ درصدی (تماما به جهش بورس در هفته های اخیر خلاصه می شود) به سطح ۲۴۵ میلیارد تومان رسید و حقیقی ها با همکاری ۶۳ درصدی در سمت خرید در این ماه خوش درخشیدند. اوضاع کنونی به هر صورت در ماه های آینده نیز تکرار پذیر خواهد بود و همچنان سیاست گذار باید توجه داشته باشد عالی ترین مکان جهت جذب نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور بورس است.

هشدار در گزینش سهام ارزنده

رشد تمامی صنایع بورس را در آینده می توان متصور بود. ولی افق زمانی رشد کاملا متفاوت هست. در این خصوص سرمایه گذاران باید دقت بیشتری در گزینش سهام پرتفوی خود داشته باشند. همچنان توصیه می شود معیار خرید عوامل بنیادی، سودآوری شرکت ها و تغییرات مثبت در صورت جریان وجوه نقد باشد. در این خصوص بعضی از سهام نیز ممکن است با استدلال ارزش جایگزینی جالب به نظر برسند که این عنوان گرچه در میان مدت می تواند جبران شود ولی با گزینش مقصد نامناسب امکان جا ماندن از بازدهی حداکثری را به وجود می آورد. ارزش جایگزینی معیاری است که فعالان بازار بر اساس حافظه تاریخی خود از آن استفاده می کنند و چون پیش از این نیز توانسته به این واسطه بازدهی مناسبی کسب کند همچنان از این روش جهت گزینش سهام مناسب استفاده می کند.

با این حال با نگاهی دقیق تر می توان علت رشد قیمتی با چنین معیاری را متوجه شد. علت ارزندگی بعضی نمادها با معیار ارزش جایگزینی از نگاه بعضی معامله گران در شرایط کنونی به جهش قیمت دلار و انتظارات تورمی بازمی گردد ولی در واقعیت باید گفت هر لحظه بعد از تلاطم ارزی و به دنبال آن رشد تورم، انتظار بازتاب این عوامل در صورت های مالی تمامی شرکت ها وجود دارد. در اقتصاد کشور چون متغیرها با سیاست دستوری مواجه هستند در نتیجه این عوامل به ناگهان و با تصمیم سیاست گذار در صورت های مالی شرکت ها منعکس خواهد شد.

بر این اساس گرچه معیار ارزش جایگزینی بدون داشتن استدلالی جهت اصلاح اوضاع سودآوری شرکت در آینده چندان ملاک مناسبی جهت خرید سهام نیست ولی در شرایط کنونی و با دید بلندمدت به تدریج انتظار اصلاح اوضاع متغیرهای اثرگذار بر سودآوری سایر گروه ها (غیرکالایی ها) نیز وجود دارد که اثر آن در رشد قیمت سهام منعکس خواهد شد. در این شرایط گزینش مکان مناسب سرمایه گذاری و اولویت بندی رشد صنایع می تواند بازدهی حداکثری را به دنبال داشته باشد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

آخر توفانی بورس در بهار

آخر توفانی بورس در بهار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog